Wraca zaufanie do inwestycji w Irlandii. Czy to koniec problemów z długiem publicznym na Zielonej Wyspie?

Irlandia rajem podatkowym

Dobre wiadomości napływają z południowej Europy. Wśród inwestorów zagranicznych wraca zaufanie do krajów południa, które jeszcze kilka lat temu walczyły najmocniej z kryzysem gospodarczym. Czy to powrót do normalności, czyli passy większej niż nigdzie indziej?

Wszyscy pamiętamy jak kryzys gospodarczy namieszał w ciągu ostatnich lat w krajach należących do Unii Europejskiej i krajach południa Europy. Portugalia, Hiszpania, Irlandia czy Grecja to te państwa, które mocno odczuły wzrastający brak zaufania do finansów publicznych państwa, a także podmiotów – inwestorów, w tym instytucji finansowych.

Wraca zaufanie inwestorów do Irlandii

Jeszcze niedawno, pracownicy, jak i sami pracodawcy uciekali z Zielonej Wyspy w obliczu negatywnych skutków kryzysu finansowego. Dziś, inwestorzy skuszeni atrakcyjnymi obligacjami, jakie wystawił na licytację Dublin wracają, pełni zaufania do sytuacji finansowej Irlandii. Kraj przestał już korzystać z pomocowych programów Unii Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ogółem, irlandzkie państwo uzyskało pomoc w wyniku skutków kryzysu gospodarczego na 85 miliardów euro. Z kolei wpływy z samych obligacji szacuje się na 3,75 miliardów euro, choć popyt na nie opiewa na wysokość 14 miliardów euro. To pokazuje, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się irlandzkie inwestycje.

Dość bolesne zaciskanie pasa w Irlandii opłacało się. Jak podają analitycy, stopa bezrobocia w tym kraju, od 2012 roku spadła o 3 punkty procentowe. Obserwuje się ożywiającą gospodarkę i wzrost zaufania obywateli do „panowania” przez rządzących nad państwowym zadłużeniem. Irlandia okazuje się więc być pierwszym krajem, któremu udało się wyjść spod unijnej ochrony i samemu wziąć gospodarcze stery w swoje ręce.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>