Ulgi podatkowe w Irlandii

ulgi podatkowe

Każdy pracownik, podejmujący pierwszą pracę w Irlandii powinien otrzymać z irlandzkiego urzędu podatkowego (ang. Revenue) Certyfikat Ulg Podatkowych (ang. Certificate of Tax Credit). Zawiera on informacje, które są niezbędne dla pracodawcy, ponieważ dotyczą one limitu stawek podatkowych, kredytów podatkowych, a także stawki podatkowej. Dzięki tym informacjom pracodawca, począwszy od drugiego miesiąca pracy pracownika, będzie mógł opłacać niższe zaliczki na podatek dochodowy, tym samym wypłacając większy dochód pracownikowi. Dlatego w interesie każdego zatrudnianego w Irlandii powinno być jak najszybsze przedstawienie Certificate of Tax Credit swojemu pracodawcy. Z reguły, irlandzcy pracodawcy służą pomocą w zakresie procedury załatwienia tego dokumentu w urzędzie podatkowym.

Certyfikat Ulg Podatkowych (ang. Certificate of Tax Credits) jaki uzyskać powinien każdy pracownik podejmujący legalną pracę w Irlandii zawiera niezbędne informacje dla pracodawcy dotyczące przede wszystkim stawki podatkowej, limitu stawki podstawowej oraz kredytów podatkowych. Na podstawie Certyfikatu Ulg Podatkowych potrąca się jest należny podatek za pracę w Irlandii w taki sposób, aby możliwe było skorzystanie ze zmniejszenia zobowiązania podatkowego, czyli z ulg podatkowych (ang. Tax Credit).

Rodzaje ulg podatkowych obowiązujących w Irlandii to m.in.:

Ulga małżeńska
Aby otrzymać ten rodzaj ulgi wystarczy do irlandzkiego urzędu skarbowego dostarczyć odpis aktu ślubu. Uzyskanie tej ulgi jest możliwe nawet wówczas, gdy w Irlandii przebywa jedynie jeden z małżonków. Ulga małżeńska jest możliwa do otrzymania również w roku podatkowym, w którym nastąpiła separacja, rozwód lub śmierć współmałżonka.

Ulga zdrowotna
Tą ulgę można otrzymać po poprawnym wypełnieniu formularza Med1. Ulga zdrowotna w Irlandii obejmuje oprócz samego podatnika także jego współmałżonka oraz dziecko lub dzieci, jak również inne osoby spokrewnione, jeżeli pozostają one na utrzymaniu podatnika.

Ulga hipoteczna
Ta ulga jest przyznawana w Irlandii bezpośrednio przez kredytodawcę (czyli bank), a nie przez system podatkowy. Możliwość starania się o nią mają osoby, które otrzymały w Irlandii kredyt hipoteczny.

Ulga na komunikację
Jeżeli bilety na komunikację miejską i podmiejską w Irlandii zostały zakupione przez pracodawcę, to można starać się również o ten rodzaj ulgi podatkowej. Jest to tzw. ulga na zakup biletów.

Ulga za czynsz
Aby otrzymać tą ulgę należy osobiście zgłosić się do najbliższego urzędu podatkowego i poprawnie wypełnić formularz Rent1. Możliwość skorzystania z tej ulgi mają osoby wynajmujące pokój lub mieszkanie w Irlandii.

Ulga na ubezpieczenie
W Irlandii, składkę za ubezpieczenie obniża się o przysługującą na ten cel ulgę podatkową.

Ulga za naukę
Jeżeli podatnik studiuje, uczy się w szkole policealnej lub w college’u w Irlandii to przysługuje mu ulga podatkowa, która dotyczy opłaty za szkołę, jeżeli nauka nie będzie trwać krócej niż 2 lata.

Ulga dla aktywnych
Jest to ulga dla osób, które po min. rocznym bezrobociu wróciły na irlandzki rynek pracy. Wówczas mogą się one starać o specjalny zasiłek podatkowy dla osób podejmujących pracę.

Ulga dla dzieci
Ten rodzaj ulgi przyznawany jest w Irlandii osobom, które samotnie wychowują dzieci.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>