Turysta socjalny na irlandzkich lotniskach – kim jest i co robi?

lotnisko

Ministerstwo Ochrony Socjalnej w Irlandii od jakiegoś czasu weryfikuje odloty i przyloty osób pobierających zasiłki w tym kraju. Podjęło nawet w tym celu kontakt ze służbami granicznymi, aby wyłapać wszystkich tych, którzy bezprawnie pobierają zasiłek dla bezrobotnych i wylatują w tym czasie do swoich krajów. Wszystko zaczęło się tak naprawdę z paraliżu wywołanego wybuchem irlandzkiego wulkanu. Właśnie wtedy media głośno informowały, że samoloty w tym czasie nie kursowały. Urzędnicy z oddziałów irlandzkiej Social Welfare zaobserwowali, że w tym czasie na comiesięczny podpis nie zgłosiło się ponad 3500 osób. Czyżby przypadek? Ta zbieżność miejsca i czasu w Irlandii została określona mianem „turystyki socjalnej”. Jak podają, najwięcej osób transferuje zasiłek do Polski, Słowacji i Anglii.

Z uwagi na nasiloną liczbę oszustw wywołanych utknięciem w kraju, do którego podróżują bezrobotni pobierający zasiłki na Zielonej Wyspie, irlandzcy urzędnicy szukają coraz to nowych metod walki z oszustami. Od 2008 roku zrezygnowano już z systemu wypłat zasiłków na konto i każdy pobierający świadczenie musi zgłosić się po nie na poczcie oraz na żądanie – wylegitymować się.

Czy wiesz, że Irlandia w czasach kryzysu nasiliła kontrole publiczne i zaciskanie pasa – więcej o sytuacji gospodarczej na Zielonej Wyspie można przeczytać w artykule: Irlandczycy nie chcą już oszczędzać – cz.1

Według minister Opieki Socjalnej Joan Burton średnio kilka razy w tygodniu na jednym z trzech irlandzkich lotnisk (w Dublinie, Cork i Shannon) wykrywany jest “turysta socjalny”. Właśnie dlatego od ponad dwóch lat jednostka Special Investigation Unit (SIU) sprawdza dane pasażerów, którzy lądują i wylatują z lotnisk w Irlandii, porównując je z listami osób pobierających zasiłki.

Zdaniem Social Welfare osoby, które wyjeżdżając z Irlandii nie powiadamiają o tym fakcie odpowiednich urzędów i co gorsza rzeczywiście mieszkają w innym kraju, a na Zielonej Wyspie pojawiają się tylko po odbiór zasiłku i w celu złożenia podpisu na liście nie powinny otrzymywać świadczenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>