Szkolna wyprawka. Koszt edukacji dzieci w Irlandii.

Początek września to „ogólnoświatowy” czas, w którym rodzice poświęcają więcej czasu i uwagi swoim dzieciom. Ważne jest, aby ich pociechy, rozpoczynające nowy rok szkolny miały wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak: podręczniki, zeszyty, czy kredki.Niestety, oprócz czasu na zakupy, rodzicom potrzebne są przede wszystkim pieniądze. Posłanie dziecka do szkoły wiąże się niestety z coraz to zwiększającymi się kosztami. Tak jest w Polsce, a jak ta sytuacja przedstawia się w Irlandii?

Pozornie bezpłatna edukacja

Biorąc pod uwagę fakt, iż kiedyś zestawy książek w naszym kraju były takie same, dla wszystkich szkół, to koszty nie były tak wysokie, jak teraz. Wystarczyło odkupić komplet od rodziny posiadającej starsze dziecko i dokupić zeszyty. Niestety, obecnie zarówno w Polsce, jak i w Irlandii przybory szkolne oraz mundurki są coraz droższe.

Więcej na temat państw Unii Europejskiej przeczytać można w artykule:Holenderski
zawód. Wakaty dla Polaków w Holandii.

W wielu szkołach w Irlandii nadal obowiązuje konieczność noszenia przez uczniów mundurków. Zakup takich strojów możliwy jest jedynie we wskazanym przez szkołę sklepie. Niestety cena zakupu waha się w granicach od 80 do 150 euro w prywatnych szkołach, a w średnich dochodzi nawet do 250 euro. Istnieje możliwość zakupu mundurków dla dzieci w sklepach Tesco, czy Dunnes, w których są one znacznie tańsza. Niestety nie wszystkie szkoły akceptują je w swoich murach. Szacunkowy koszt zestawu w tych sklepach wynosi ok. 20-30 euro. W skład zestawu wchodzą: buty – od 14 do 25 euro, dwie koszule – od 4 euro, czarne lub szare spodnie – od 7 do 14 euro, sweterek – od 3 euro, spódniczka – od 6 do 10 euro.

Obecna sytuacja w Irlandii spowodowała propozycje zmian w obowiązujących w szkołach zasadach, dotyczących ubioru dzieci. Zostało zasugerowane wyjście, dzięki któremu szkoły wymagające noszenia mundurków pozwalałyby na zakup tańszych mundurków. Wystarczyłoby naszyć oryginalny herb szkoły na ubranie. Czy taka propozycja zostanie pozytywnie odebrana przez władze szkół prywatnych, dowiemy się za rok, we wrześniu.

Więcej na temat życia na obczyźnie przeczytać można w artykule:Zdecydowane „nie”.
Norwegowie nadal nie chcą wstąpić do Unii Europejskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>