Rząd Irlandii zabiera głos w sprawie unijnych finansów

podatki Irlandia

Kryzys w Unii Europejskiej zdaje się nie mieć końca. Chociaż cały czas głośno mówi się o coraz lepszych kondycjach finansowych poszczególnych krajów, to nie sposób nie odnieść wrażenia, że walka ze skutkami europejskiego kryzysu finansowego potrwają jeszcze wiele lat. Rozpoczynające się przewodnictwo w Unii Europejskiej przez Irlandię zainicjował wicepremier i minister spraw zagranicznych tego kraju – Eamon Gilmore. Jego apel dotyczący stanu finansów Unii Europejskiej oraz zadłużenia banków w Europie opublikowały gazety w dziewięciu krajach członkowskich. Sam zainteresowany w bardzo mocnych słowach dał do zrozumienia, że Irlandia będzie starała się w ciągu sześciu miesięcy swojego przewodnictwa udźwignąć ciężar kryzysu jaki utrzymuje się w Unii Europejskiej i podjąć odpowiednie kroki by jak najszybciej zażegnać problemy dotyczące całego systemu walutowego w eurolandzie. Czy faktycznie słowa wicepremiera Irlandii zelektryzują do działania kraje członkowskie będziemy w stanie ocenić za niespełna pół roku.

To właśnie za pół roku kończy się prezydencja Irlandii, która jak wiadomo ma bardzo poważne problemy finansowe i na pewno zależy jej na tym, by kryzys we wspólnocie krajów europejskich jak najszybciej się zakończył. Minister Gilmore bardzo mocno podkreślił także, że problemy finansowe w krajach Unii nie mogą w największym stopniu dotykać zwykłych obywateli. Cytując słowa Pana Gilmora można usłyszeć, że „podatnicy w poszczególnych krajach wspólnoty europejskiej nie mogą ponosić odpowiedzialności za problemy w całym systemie finansowym Unii Europejskiej. Jeżeli jakakolwiek instytucja finansowa może stanowić zagrożenie dla któregoś z państw unijnych, to cała Wspólnota musi stawić jej czoła, a nie poszczególne kraje”.

Być może słowa wicepremiera Irlandii trafią do wielu rządzących w Europie. Głos w tej sprawie jest o tyle istotny, iż rząd Irlandii bardzo dobrze wie co znaczy kryzys finansowy kraju. Takie niezbyt optymistyczne doświadczenia pozwalają bardzo często patrzeć z zupełnie innej perspektywy na problemy jakie dotykają Europę.

W swoim artykule minister spraw zagranicznych Irlandii podkreślił także, że w jego kraju gospodarka znów zaczyna powoli wzrastać, a deficyt finansowy kraju obniżył. Dał tym samym do zrozumienia, że wspólnymi siłami Unia Europejska jest w stanie zdziałać o wiele więcej, aniżeli kraje członkowskie działające w pojedynkę. Artykuł tak bardzo zaciekawił i zainspirował ludzi w wielu krajach, że coraz częściej słychać odzew i słowa poparcia dla działań Irlandii ze strony różnych krajów Wspólnoty.

Jeżeli nic nie będzie się robiło w kierunku poprawy stanu finansów Unii i kryzys będzie się rozprzestrzeniał, wówczas staniemy się świadkami bardzo poważnych problemów w kolejnych krajach europejskich. Właśnie dlatego tak ważne są rozmowy i wspólne dyskusje, które dają nadzieję na wyjście z kryzysu. Mamy nadzieję, że prezydencja Irlandii będzie owocna i przyniesie całej Europie wiele korzyści.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>