Podatki w Irlandii i stawki podatkowe w 2012 roku

podatki w Irlandii

System podatkowy w Irlandii uznaje się za jeden z najprostszych i najbardziej przejrzystych w Europie. Również wysokości podatków nie są dla podatników tak odstraszające jak w innych krajach, dlatego wielu Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę lub chcących otworzyć własną działalność gospodarczą poza granicami naszego kraju wybiera właśnie Irlandię. Jakie obecnie podatki są nakładane na mieszkańców Irlandii i jak kształtują się stawki podatkowe na 2012 rok w tym kraju dowiedzą się Państwo z tego artykułu. Wierzymy, że ta wiedza przyda się osobom planującym dłuższy pobyt w Irlandii, jak również Polonii na stałe tam mieszkającej. W wielu przypadkach bowiem znajomość przepisów podatkowych obowiązujących w Irlandii okazuje się być bardzo potrzebna.

Poniżej przedstawiamy podstawowe stawki podatkowe w Irlandii obowiązujące w 2012 roku i dotyczące ich podatki wraz z ich krótką charakterystyką:

  • PIT – Personal Income Tax – irlandzki podatek dochodowy od osób fizycznych, którego stawki wynoszą kolejno 20% i 41%. Istnieją 4 progi podatkowe zależne od charakteru płatnika oraz od osiąganego przez niego dochodu, po przekroczeniu których stosuje się wyższą stawkę PIT. Po obliczeniu podatku koryguje się go dodatkowo o kwotę wolną od podatku, która również różni się w zależności od rodzaju podatnika.

Podatnik PIT

20 %

41 %

osoba samotna, nieutrzymująca innych osób

do kwoty 32 800 EUR

powyżej 32 800 EUR

osoba samotnie wychowująca dziecko lub dzieci

do kwoty 36 800 EUR

powyżej 36 800 EUR

małżeństwo, w którym tylko jedna osoba uzyskuje dochód

do kwoty 41 800 EUR

powyżej 41 800 EUR

małżeństwo, gdzie dochód uzyskują obie osoby

do kwoty 41 800 EUR
+ kwota niższa spośród: kwoty niższego z wynagrodzeń rocznych lub kwoty 23 800 EUR

powyżej 41 800 EUR

Progi podatkowe dla PIT i sposób jego naliczania w Irlandii w 2012 roku

  • CIT – Corporate Income Tax – irlandzki podatek dochodowy od osób prawnych, którego podstawowa stawka wynosi 12,5% i dla wielu obcokrajowców jest ona na tyle atrakcyjna, aby starać się o założenie działalności gospodarczej właśnie w Irlandii. Ponadto większość nowo powstałych firmy może korzystać z trzyletniego okresu zwolnienia z obowiązku płacenia podatku CIT w Irlandii, jeżeli ich roczne zobowiązania podatkowe nie przekroczą kwoty 40 000 EUR.
  • VAT – Value Added Tax – irlandzki podatek od wartości dodanej, którego stawka podstawowa od 1 stycznia 2012 roku wynosi 23%. W odniesieniu do niektórych rodzajów towarów (głównie chodzi o żywność) oraz usług (np. usługi remontowe) stosuje się w Irlandii stawkę obniżoną wynoszącą 13,5%. Dodatkowe stawki podatku VAT stosowane w szczególnych okolicznościach i regulowane w irlandzkim prawie podatkowym wynoszą kolejno 9%, 5,2%, 4,8% i 0%.
  • Excise Duty – irlandzki podatek akcyzowy, którego stawka podstawowa wynosi 30%.

Warto na bieżąco śledzić zmiany w przepisach podatkowych w Irlandii, bowiem podobnie jak w innych krajach, stawki podatkowe i zasady opodatkowania podmiotów gospodarczych, towarów i usług mogą się co roku zmieniać.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>