Podatek od nieruchomości już od lipca 2013 w Irlandii

local property tax

Zgodnie z zapowiedziami, rząd Enda Kenny’ego zamierza wzmocnić budżet Irlandii wprowadzeniem nowego podatku. Property tax, czyli podatek od nieruchomości ma obowiązywać w Irlandii już z początkiem lipca 2013 roku. Rząd Irlandii szacuje, że w samym tylko 2013 roku budżet zarobi na wprowadzeniu nowego podatku nawet ok. 250 milionów euro wpływów od podatników. W kolejnych latach będą to wpływy rzędu nawet 500 milionów euro w skali roku. Mimo wielu kontrowersji i marszy przeciwko dodatkowym wpływom z tytułu nowego podatku od nieruchomości niestety, Irlandczycy od „property tax” nie uciekną.

Nowy podatek od nieruchomości (z ang. property tax), który zgodnie z zapowiedzią irlandzkiego ministra finansów, Michaela Noonan’a zacznie funkcjonować od lipca 2013 r. nie ma swoich zwolenników poza rządem Irlandii, jednakże nie wpłynie to na sam fakt jego wprowadzenia. Nowy podatek, który od nowego półrocza znacznie obciąży kieszenie Irlandczyków będzie ściśle uzależniony od wartości rynkowej posiadanych przez nich nieruchomości.

Nowy podatek wprowadzony w drugim półroczu 2013 roku w Irlandii zastąpi obowiązującą w zeszłym roku opłatę mieszkaniową (z ang. household charge) w wysokości 100 euro rocznie, którą opłacali właściciele nieruchomości w Irlandii, a która została zniesiona z początkiem tego roku. Nowe obciążenie podatników ma na celu zastąpienie stałej opłaty podatkiem katastralnym, wyliczanym na podstawie wartości rynkowej poszczególnej nieruchomości (z ang. LPT – local property tax).

Irlandzkie władze skarbowe przedstawiły już szczegóły dotyczące nowego podatku, którego stawka zostanie uzależniona od wartości mieszkania. Stawka podatku LPT będzie więc wynosiła odpowiednio 0,18%, jeżeli wartość rynkowa nieruchomości w Irlandii wynosić będzie do 1 mln euro oraz 0,25% dla nieruchomości, których wartość jest wyższa od 1 mln euro, przy czym stawka ta obejmie kwotę ponad wartość miliona euro. Dla ułatwienia rozliczeń z irlandzkim fiskusem, wprowadzona została szczegółowa tabela opłat, wraz z podziałem wartości nieruchomości na przedziały kwotowe co 50 tys. euro każdy. Dla przykładu, właściciel mieszkania wartego 151 tys. euro zapłaci tyle samo co ten, którego mieszkanie jest warte 199 tys. euro. Jeżeli dana osoba kupiła nieruchomość w 2013 roku to będzie ona zwolniona z podatku katastralnego przez okres 4 pierwszych lat jego obowiązywania.

Rząd Irlandii szacuje, że na podatku od nieruchomości osiągnie wpływy rzędu 500 milionów euro rocznie. Dodatkowo, władze podatkowe poszczególnych hrabstw w Irlandii będą miały prawo do obniżenia lub zwiększenia stawki podatku nawet o 15% względem swoich podatników. Nowym podatkiem obciążonych zostanie ok. 1,66 miliona gospodarstw domowych w Irlandii.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>