Obowiązek podatkowy a rezydentura

rezydentua w Irlandii

Obowiązek rozliczenia podatku za pracę w Irlandii zależy od tego, czy jesteś mieszkańcem tego kraju, czy Irlandia jest tylko Twoim czasowym, a nie stałym, miejscem zamieszkania. Dla celów podatkowych przez miejsce zamieszkania rozumie się jednak określoną liczbę dni, jaką spędzasz w tym kraju w czasie trwania całego roku podatkowego. Zależy to jednak również od ilości lat, jakie w danym kraju dana osoba przebywa i od statusu, jakim typem mieszkańca Irlandii jest obecnie. Od miejsca zamieszkania oraz miejsca pobytu między innymi zależy, czy w Irlandii jest się zobowiązanym do rozliczenia podatku dochodowego, czy też nie. Okazuje się bowiem, że w tym kraju jest się zobowiązanym do zapłaty podatku od dochodu z tytułu wszelkich źródeł podatkowych, jakie nastąpiły w danym roku podatkowym tylko przy posiadaniu rezydentury.

Osoby posiadające status rezydenta lub zwykłego rezydenta oraz zamieszkiwały na stałe w Irlandii muszą złożyć w tym kraju zeznanie dla celów podatkowych. W sytuacji, w której w trakcie roku podatkowego dana osoba nie posiadała statusu rezydenta lub zwykłego rezydenta w Irlandii, tylko dochód takiej osoby, jaki uzyskała ona w tym kraju będzie podlegać opodatkowaniu. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisana między Polską a Irlandią zakazuje jednak naliczania podatku dwukrotnie – w kraju, w którym dochód został uzyskany oraz w Polsce. Taka sama kwestia dotyczy oprócz podatku dochodowego również składem na ubezpieczenia społeczne opłacanych do urzędów skarbowych Irlandii (Revenue Commissioners). Są one zwane w Irlandii ubezpieczeniem społecznym zależnym od dochodu lub PRSI.

Status rezydencji dla celów podatkowych w Irlandii

Status rezydencji zależy od liczby dni pobytu w tym kraju w określonym roku podatkowych i zostaje spełniony, jeżeli spełni się określone warunki:

  • dana osoba bez względu na przyczyny pobytu przebywa na terytorium Irlandii 183 lub więcej dni w roku podatkowym,
  • dana osoba bez względu na przyczyny pobytu przebywa na terytorium Irlandii 280 lub więcej dni przez okres dwóch, kolejno następujących po sobie lat podatkowych – zostaje uznana za rezydenta w Irlandii w drugim roku podatkowym.

 

Przy obliczaniu liczby dni pobytu w Irlandii uwzględnia się łączną ilość dni spędzonych w tym kraju w trakcie danego roku podatkowego. Nie mają na nią wpływu wyjazdy z Irlandii lub też nieprzerwany pobyt w tym kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>