Nowy rok = nowe podatki

budżet Irlandii na 2013

W Irlandii ogłoszono nowy budżet. W wielkim skrócie minister finansów Michael Noonan oraz minister wydatków publicznych Brendan Howlin ogłosił, że rząd zamierza iść trudną drogą prowadzącą do zmniejszenia długu kraju. Niestety oznacza to kolejne podwyżki i wprowadzenie nowych podatków. Główne zmiany jakie zakłada budżet 2013 w Irlandii to zwiększenie kosztów studiów w Irlandii, wzrost cen na papierosy i alkohol, opodatkowanie urlopów macierzyńskich i podwyżka podatku drogowego. W irlandzkim parlamencie trwają burzliwe debaty na temat zmian w budżecie. Niestety uchwalenie budżetu najbardziej odbije się na obywatelach.

Aby ukryć fakt, że nowy budżet oznacza pogorszenie się życia irlandzkich obywateli, ministrowie go ogłaszający zakończyli swoje wystąpienie informacją o dziesięcioprocentowej redukcji dodatków dla ministrów obecnego rządu. Zaznaczmy: dodatków do wynagrodzenia, a nie wynagrodzeń, z których stać ich będzie na poradzenie sobie z podwyżkami zaplanowanymi w nowym budżecie.

Wśród zmian, jakie znalazły się w nowym budżecie jest zwiększenie o 250 euro na rok opłat za studia oraz wzrost ceny papierosów i alkoholu o 10 centów, przy czym butelka wina podrożeje średnio o 1 euro. Zaznaczono jednak przy tym, że na chwilę obecną cena paliwa pozostaje bez zmian,  jak również nie ulegnie zmianom wysokość podstawowego, tygodniowego zasiłku dla bezrobotnych, jednak dodatek Jobseeker’s Benefit zostanie skrócony do 9 miesięcy. Ponadto, od początku nowego roku zostanie zniesiona opłata mieszkaniowa w Wielkiej Brytanii oraz Child Benefit będzie wypłacany w kwocie mniejszej o 10 euro.

Nowy budżet w Irlandii to nie tylko zmiany w obowiązujących już dotąd podatkach i świadczeniach, ale również wprowadzenie nowych podatków. Nowe pomysły rządu polegają między innymi na wprowadzenie podatku od nieruchomości oraz zmniejszeniu korzyści finansowych dla rodzin z dziećmi. Z tego względu są bardzo negatywnie odbierane zarówno przez opozycję, jak i obywateli.

Podatek od nieruchomości w Irlandii zacznie obowiązywać już od lipca przyszłego roku. Ma on objąć domy, których wartość rynkowa przekracza 1 milion euro i średnio będzie on wynosił od 300 do 500 euro rocznie. W ten sposób rząd chce wprowadzić pakiet oszczędnościowy osiągając z jego tytułu wysokie podatki. Co ciekawe, władze samorządowe będą miały prawo podwyższać stawkę tego podatku, aż do 15%. Pocieszającym jest to, że osoby, które kupują w Irlandii dom po raz pierwszy, zostaną z podatku zwolnione do roku 2016.

Kolejną nową podatkową atrakcją w Irlandii jest opodatkowanie urlopów macierzyńskich, które zostanie wprowadzone już od lipca 2013 roku. Obok zmniejszenia wysokości Child Benefit, czyli zasiłku rodzinnego na dzieci, opodatkowanie tego typu urlopów uderza w politykę prorodzinną Irlandii.

Jak można łatwo zauważyć, nowe pomysły irlandzkiego rządu uderzą najbardziej w młode małżeństwa, poszukujące własnych czterech ścian i możliwości zapewnienia dzieciom godnych warunków życia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>