Nowy „eko-podatek” w Irlandii

eco-podatek w Irlandii

Władze Irlandii Północnej mają zamiar wprowadzić nowy rodzaj tak zwanego „eko-podatku”.  Mimo ekologicznego przesłania, ma on na celu przede wszystkim wprowadzenie nowego obciążenia podatkowego, które miałoby przekonać mieszkańców Irlandii do… niekorzystania z jednorazówek! Nie do końca ekologiczny wymiar nowego obciążenia podatkowego zauważyły organizacje dbające o środowisko, ale i te, które zrzeszają sprzedawców detalicznych, czyli tych, którzy odczują najdotkliwiej nowy podatek. Okazuje się bowiem, że opodatkowanie dotyczyć ma opakowań jednorazowych wykonanych nie tylko z folii, czy plastiku, ale też z naturalnej skrobi oraz opakowań pochodzenia roślinnego.

Irlandia Północna jest bliska wprowadzenia nowego podatku, którym objęte miałyby być jednorazowe reklamówki wykonane z tworzyw sztucznych i innego typu materiałów. Podatek ten miałby podnieść ceny opakowań jednorazowych o około 5 pensów za sztukę, co zmniejszyłoby ilość osób stosujących na zakupach opakowania jednorazowego użytku.

Nowym podatkiem w Irlandii miałyby być objęte foliowe reklamówki, ale też torby wykonane z plastiku, skrobi naturalnej oraz z włókien pochodzenia roślinnego oraz z papieru. To sprawia, że podatek nie do końca spełnia wymogi tzw. wprowadzenia celem ochrony środowiska naturalnego. Alex Attwood, szef irlandzkiego resortu środowiska jest innego zdania, ponieważ wg niego nowy podatek pomoże przyczynić się do uświadomienia społeczeństwu, że zagrożeniem dla środowiska naturalnego jest stosowanie toreb i reklamówek jednorazowego użytku. Celem resortu jest doprowadzenie do zmniejszenia zużycia tych opakowań aż o 80%. Wyjątkiem od objęcia podwyższoną opłatą opakowań będą torebki stosowane podczas dystrybucji leków i żywności w celu zapewnienia higieny i bezpieczeństwa tych towarów.

Nowy „eko-podatek” ma na celu ochronę środowiska naturalnego zielonej Wyspy, za jaką uchodzi Irlandia. Biorąc przykład z Walii, w której od dwóch lat funkcjonuje już dodatkowa opłata za opakowania jednorazowego użytku, również irlandzkie władze, wykorzystując cel ochrony środowiska, postanowiły wprowadzić dodatkowy podatek. Zdaniem organizacji, które zrzeszają irlandzkich sprzedawców detalicznych, jest to pomysł nietrafiony. Wg nich wzrost cen jednorazówek zwiększy chaos oraz zamieszanie przy sklepowych kasach.  Z kolei władze Szkocji obserwują poczynania Irlandii i same rozważają wprowadzenie w swoim kraju podobnego rozwiązania. Jedynie Wielka Brytania nie jest za zastosowaniem takiego „eko-podatku” u brytyjskich detalistów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>