Nie czekaj na fortunę w spadku po wujku, zamiast tego możesz mieć kłopoty

DE_tax2

Spadek odziedziczony po bliskiej osobie nie zawsze oznacza bogactwa i fortunę. Nie każdy urodził się i umarł jako Rockefeller. Niestety coraz częściej zdarzają się przypadki, że osoba, która otrzymuje spadek po bliskiej osobie zamiast nieruchomości, pieniędzy czy cennych przedmiotów otrzymuje niespłacony kredyt, zadłużone mieszkanie lub przedmioty, które nie mają żadnej wartości – nawet sentymentalnej.

Testament w dzisiejszych czasach jest bardzo popularną formą zabezpieczenia majątkowego. Ludzie młodzi i starzy podpisują stosowny dokument, który w przypadku śmierci jest podstawą dla najbliższych do dziedziczenia majątku. Zwykle jest to druk urzędowy, mający potwierdzenie notarialne i przechowywany w archiwum, tak aby w każdej chwili można było z niego skorzystać . Testament nabiera mocy prawnej wraz ze śmiercią osoby, która go napisała.

Przez ostatnie kilka lat zauważyliśmy wzrost zainteresowania sporządzaniem testamentów - przyznaje pracownik jednego z biur notarialnych w Warszawie. Niestety nie każdy testament jest przemyślany i nie z każdego będzie zadowolona bliższa lub dalsza rodzina. Spora część Polaków mieszkających za granicą pisze testamenty przed wyjazdem do pracy. Na wypadek gdyby…

Na szczęście przepisy prawne w  Polsce pozwalają odstąpić od przyjęcia niechcianego „prezentu”, choć i w tej sprawie zdarzają się błędy, które prowadzić mogą do poważanych problemów. Dlatego też zanim cokolwiek podpiszemy i zgodzimy się przyjąć powinniśmy skontaktować się z prawnikiem, który dokładnie prześledzi treść testamentu i będzie mógł nam udzielić rzetelnych odpowiedzi.

Sprawy spadkowe potrafią „ciągnąć” się miesiącami. Spory rodzinne i niejasności związane z przejęciem spadku zwykle muszą być rozstrzygane przez sąd. Nie czekajmy więc na fortunę po cioci z Ameryki, ale bądźmy czujni, abyśmy nie zostali z przysłowiową „ręką w nocniku”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>