Koniec pomocy. Irlandia w temacie programów ratunkowych.

Skutki kryzysu odczuwalne są do dziś. Niemniej jednak zgodnie z zasadą ważne jest jak świat starał się poradzić sobie wspierając ogarnięte problemami ekonomicznymi kraje. Dla państw, których gospodarka najbardziej ucierpiała z powodu kryzysu wprowadzone zostały specjalne programy, umożliwiające im powrót do wcześniejszej formy. Co działo się potem, przekonajcie się sami.

Silna pozycja

Decyzja Irlandii i Hiszpanii, dotycząca zakończenia udziału w programach pomocy na walkę ze skutkami kryzysu poparta została przez ministrów finansów państw strefy euro. Taką informację podał szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Na konferencji prasowej, po zakończeniu spotkania ministrów państw eurolandu dodał: „Mieszkańcy Hiszpanii i Irlandii przeszli przez trudny czas, ale jestem przekonany, że ich wysiłki się opłacą w nadchodzących latach. Gospodarki obu państw są na drodze w kierunku ożywienia”.

Zapraszam także do zapoznania się z informacjami zawartymi w artykule: Ekologiczne życie, jako alternatywa dla wynalazków cywilizacji.

Kryzys finansowy spowodował, iż Irlandia musiała ratować swój sektor bankowy. Stała się pierwszym krajem strefy wspólnej waluty, która w 2010 roku objęta została programem ratunkowym Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Decyzją rady otrzymała w sumie 85 mld euro, których otrzymanie miało pewne warunki. Irlandia w zamian za pomoc finansową zobowiązała się do przeprowadzenia reform i oszczędności. W lipcu w Dublinie premier Enda Kenny poinformował o zakończeniu udziału w programie, dzięki czemu nie będzie potrzeby korzystania z ostrożnościowej linii kredytowej w następnym roku. Ostatnią ratę pożyczki, czyli 800 mln euro od strefy euro i 600 mln od MFW, ten kraj otrzyma w styczniu następnego roku.

Miejmy nadzieję, iż Polacy mieszkający i pracujący w tym kraju odetchną z ulgą w kontekście powrotu ich życia do wcześniejszej formy. W końcu przecież kryzys najbardziej dotyka obywateli państw ogarniętych problemami.

Więcej informacji w temacie krajów należących do Unii Europejskiej znaleźć można w artykule: Predyspozycje kontra rynek. Wynagrodzenia w Niemczech.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>