Irlandia podnosi się z kryzysu

gospodarka Irlandii

W Irlandii już widać pierwsze oznaki sukcesu związane z powolnym, ale skutecznych wychodzeniu z gospodarczego kryzysu. Jeszcze kilka lat temu, a dokładnie w 2008 roku, kiedy to nastąpiło największe w historii załamanie gospodarcze w Irlandii nikt chyba nie spodziewał się tego, że zaledwie po pięciu latach, kraj znów zacznie wychodzić na prostą. Według podawanych przez biuro statystyczne informacji, Irlandia może być w tym roku jednym z najszybciej rozwijających się krajów. Oczywiście nie oznacza to jeszcze pełnego sukcesu i zażegnania kryzysu, ale wszystko jest na dobrej drodze ku temu, aby Irlandia mogła na nowo stać się celtyckim tygrysem gospodarczym w Europie. O poprawie kondycji całego kraju może świadczyć fakt, że coraz więcej inwestorów wraca na tamtejszy rynek.

Warto przypomnieć, że przed kryzysem gospodarczym Irlandia była jednym z najlepiej prosperujących krajów w Europie. Niskie bezrobocie, wysokie zarobki i coraz niższe podatki były dla mieszkańców Irlandii czymś zupełnie normalnym. Stąd też właśnie na zieloną wyspę wyjeżdżało coraz więcej Polaków i innych mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Po kryzysie z roku 2008 Irlandia stała się cieniem kraju, który wyznaczał gospodarcze trendy w całej Europie. Wówczas imigranci zaczęli masowo opuszczać ten kraj i przenosić się inne rejony Europy, jak chociażby do Holandii, Niemiec czy Norwegii. Irlandia była na skraju bankructwa. Prosząc o pomoc finansową Unię Europejską można było odnieść wrażenie, że zielona wyspa przypomina bardziej bezludną wyspę, gdzie nie ma już żadnych perspektyw.

Pięć lat trwało zanim Irlandia zaczęła na nowo odradzać się gospodarczo. Jest to przykład nie tylko dobrej strategii politycznej irlandzkiego rządu, ale przede wszystkim pokaz gospodarności i zaradności. Dzięki temu mieszkańcy Irlandii mogą powoli odetchnąć z ulgą mając za sobą najgorsze chwile. Dobre notowania irlandzkiej gospodarki przyciągają także dużych inwestorów. Wśród nich można wymienić największych internetowych monopolistów, takich jak Google, eBay czy Facebook.

Wzrost gospodarczy powoduje, że do Irlandii coraz częściej wybierają się także Polacy. Nasi rodacy powoli odzyskują nadzieję na coraz lepsze warunki pracy i warunki mieszkania w Irlandii. Nic dziwnego, skoro informacje o dobrych posadach są tutaj coraz częściej widywane na rynku pracy.

Miejmy nadzieję, że w ślad za Irlandią pójdą także inne kraje Europy i kryzys na starym kontynencie zostanie zażegnany.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>