Irlandia planuje wprowadzenie nowego podatku

podatek katastralny

Wprowadzenie podatku katastralnego, bo o ten podatek chodzi, rozważa w swoich przyszłorocznych planach budżetowych Minister Finansów Irlandii, Michael Noonan. Miałby to być podatek, którym już od połowy przyszłego roku obciążeni zostaliby właściciele nieruchomości w Irlandii. Zdaniem Ministra, podatek od wartości nieruchomości (z ang. Property Tax) jest szansą na uzdrowienie irlandzkich finansów publicznych. Uzasadniają to wstępne obliczenia wpływów podatkowych z jego tytułu, szacowane w kwocie około 500 mln euro rocznie. Niewykluczone jest również wprowadzenie wyższego opodatkowania lub dodatkowego podatku dla tych właścicieli, których nieruchomości są duże i bardzo drogie (tzw. Super Property Tax).

W ramach programu uzdrowienia irlandzkich finansów publicznych Minister Finansów zapowiedział, że od połowy 2013 roku w Irlandii zacznie obowiązywać podatek od wartości nieruchomości, czyli podatek katastralny. Program uzdrowienia krajowych finansów, jak i sam pomysł wprowadzenia nowego podatku był konsultowany z tak zwaną wielką trojką (czyli z Komisją Europejską, Europejskim Bankiem Centralnym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym), która poparła inicjatywę Ministra Irlandii. W grudniu bieżącego roku, do wiadomości publicznej zostanie podana dokładna stawka nowego podatku i termin jego obowiązywania.

W planach Ministra Finansów jest jednak to aby, podatek od wartości nieruchomości był płacony przez właścicieli nieruchomości w Irlandii już od 1 lipca 2013 roku. Od tego dnia, rząd Irlandii planuje zacząć wysyłkę formularzy, pozwalających gospodarstwom domowym samodzielnie ocenić wartość rynkową swoich nieruchomości i na tej podstawie określić obowiązkowy do opłacenia podatek od wartości nieruchomości. Wstępne obliczenia wskazują, że przeciętny właściciel zwykłego domu z trzema sypialniami będzie zobowiązany wpłacać do budżetu podatek w wysokości ok. 300 EUR rocznie. Bowiem stawka nowego podatku ma wynieść ok. 0,5% rynkowej wartości nieruchomości.

Społeczna kampania informacyjna mająca na celu poinformowanie Irlandczyków o nowym ciężarze podatkowym ma podobno ruszyć już w marcu przyszłego roku. Akcja będzie miała na celu również podkreślanie obowiązku podatkowego i wskazywanie skutków jego nieprzestrzegania (wysokie grzywny nakładane na właścicieli obniżających wartość swojego mieszkania lub domu). Szacuje się, że podatek katastralny może przynieść rządowi Irlandii aż 500 mln EUR rocznie więcej niż dotychczas z uzyskiwanych wpływów podatkowych, co znacznie poprawi sytuację gospodarczą tego kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>