Irlandczycy nie chcą już oszczędzać – cz.2

oszczędności

Narastający konflikt pomiędzy rządem Irlandii, a obywatelami Zielonej Wyspy wydaje się coraz bardziej wymykać spod kontroli. Przypomnijmy, że obecny rząd planuje wprowadzić szereg cięć w budżecie, na który nie chcą się zgodzić obywatele. „Konieczność wprowadzenia zmian  jest nieunikniona” – powtarzają politycy partii rządzące. Obywatele natomiast mówią stanowcze „NIE!”. Czy rząd Irlandii dojdzie do porozumienia z obywatelami swojego kraju? Czy uda się przeprowadzić reformy, które mogą pomóc Zielonej Wyspie szybciej uporać się z kryzysem?

Mieszkańcy największych Irlandzkich miast wyrazili swój sprzeciw w związku z planowanymi na lata 2014 – 2016 cięciami w budżetówce. Według partii rządzącej należy zredukować płace urzędnikom skarbowym o blisko 1 mld EUR. Kwota ta miałaby zostać przeznaczona na różne inwestycje i zasilić budżet kraju. Związki zawodowe już teraz głośno i stanowczo apelują do rządu, aby ten odrzucił przygotowywany projekt cięć budżetowych. Przy każdej nadarzającej się okazji politycy starają się nakłaniać do swoich racji, ale jak możemy się domyślić – bezskutecznie.

„Zmiany i cięcia w budżecie są w dużej mierze związane z koniecznością dostosowywania się do wymogów Unii Europejskiej” – przyznaje jeden z polityków koalicyjnej lewicowej Partii Pracy. Wszystko to dotyczy pomocy finansowej, jaka udzielona została Irlandii w czasie największego kryzysu.

Niestety obywatele nie chcą tego zaakceptować i zapowiadają, że jeżeli będzie trzeba, to zorganizują pikiety, demonstracje i marsze, które być może uświadomią rząd i całą Unię Europejską, że nie podobają im się plany, które na siłę stara się wprowadzić.

Czy Irlandczycy mają powody do obaw w związku z koniecznością „zaciskania pasa” przez partie rządzące? Co w tej sytuacji mają zrobić imigranci przebywający w Irlandii? Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w trzeciej części artykułu: Irlandczycy nie chcą już oszczędzać – cz.3

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>