Irlandczycy nie chcą już oszczędzać – cz.1

budżet Irlandii na 2013

Dotychczas Irlandia względem władz unijnych zachowywała się jak wzorowy uczeń, spełniając wszystkie narzucone jej wymogi. W kraju widać jednak, że Irlandczycy powoli zaczęli tracić cierpliwość i są już po prostu zmęczeni zaciskaniem pasa. Rząd Irlandii zdając sobie sprawę ze skomplikowanej sytuacji gospodarczej, jaka dotknęła kraj w czasie kryzysu, stąd wprowadził dość ostrą politykę cięć wydatków. W zarysie planów budżetowych stan ten ma potrwać jeszcze co najmniej dwa lata, czyli aż do wyborów w 2016 roku. Irlandczycy nie są w stanie zaakceptować tych planów uważając, że gospodarka nadal jest słaba, a działania te nie przynoszą żadnych efektów.
Powolny stan ożywienia gospodarki w Irlandii zagrożonej wieloma czynnikami sprawia, że Irlandczycy nie chcą już dłużej słuchać rządzących. Założenia programu oszczędności budżetowych proponowane do wprowadzenia w październiku 2014 roku (wtedy to w Irlandii zostanie uchwalony nowy budżet) są nie do zaakceptowania przez obywateli. W grupie państw w strefie euro, Irlandia jest krajem dostosowującym się do zaleceń Komisji Europejskiej od czasów kryzysu, w którym z tego powodu nie obserwowano zamieszek i demonstracji, jakich nie brakowało w innych krajach.

Protesty w Irlandii objawiały się nieco inaczej. Dla przykładu w 2012 roku większość obywateli nie dostosowało się do przepisu zakładającego wprowadzenie czasowej opłaty za usługi dotyczącej utrzymania budynków. Z kolei w kwietniu 2013 roku odrzucono porozumienie odnośnie redukcji płac w budżetówce.

Zmiana nastawienia społeczeństwa irlandzkiego naturalnie pociąga za sobą konsekwencje polityczne. Niezadowolenie Irlandczyków narasta i niewykluczone, że rząd będzie musiał nieco poluzować zakładany program polityki oszczędnościowej. Czy to nastąpi? Bieżące nastroje związane z aktualną sytuacją gospodarczą Zielonej Wyspy przedstawiamy w kolejnej części tego artykułu, czyli: Irlandczycy nie chcą już oszczędzać – cz.2.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>